دلار به زیر ۳۴۰۰ تومان کشانده شد

دلار به زیر 3400 تومان کشانده شد

دلار در روزی که سکه بهار آزادی ۱۰ هزار تومان سقوط کرد، شاخص بازار ارز پس از ۹۳ روز وارد کانال ۳۳۰۰ تومان شد.
در روزی که سکه بهار آزادی ۱۰ هزار تومان سقوط کرد، شاخص بازار ارز پس از ۹۳ روز وارد کانال ۳۳۰۰ تومان شد.

روز سه‌شنبه بهای دلار با ۱۵ تومان کاهش از کانال ۳۴۰۰ تومان خارج شد و روی قیمت ۳۳۹۵ تومان قرار گرفت. ریزش دلار به کانال پایین‌تر در حالی رخ داد که شاخص بازار ارز از تاریخ ۱۶ آذر معاملات خود را در کانال‌های بالاتر انجام داده بود.

به گفته فعالان عامل اصلی این ریزش کانالی افزایش حجم ارز موجود در بازار بود، موضوعی که از سوی آنها بیشتر به فروش ارز شماری از شرکت‌های تجاری نسبت داده می‌شود.  در کنار دلار، سکه بهار آزادی نیز روز گذشته به قیمت ۹۵۷ هزار تومان رسید. کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی تا ساعت ۳ بعدازظهر  و همچنین افت دلار در بازار ارز، دو نیرویی بودند که قیمت سکه را تحت‌فشار قرار دادند.

عامل عرضه شرکت‌ها

روز سه‌شنبه قیمت دلار پس از دو روز بی‌نوسان، راه کاهشی را در پیش گرفت. دلار روز شنبه با ۱۰ تومان کاهش به قیمت ۳۴۱۰ تومان رسید، در حالی که در روزهای‌ یکشنبه و دوشنبه نوسانی را تجربه نکرده و  روی نرخ روز شنبه ایستاده بود.

فعالان بازار ارز عامل اصلی افت قیمت در روز سه‌شنبه را افزایش عرضه ارز دانسته‌اند. به گفته آنها در این روز تعداد فروشندگان بیشتر از متقاضیان بود و این عامل دلار را در مسیر کاهشی قرار داد. به اعتقاد آنها علت اصلی افزایش حجم ارز موجود در بازار، فروش ارز شماری از شرکت‌های تجاری است که سعی دارند بخشی از دارایی‌های ارزی خود را به فروش برسانند.

آنچه به باور این گروه  تمایل این شرکت‌ها به فروش ارز را بالا می‌برد، نزدیک شدن به پایان سال و تصفیه حساب‌های سالانه  است. البته مساله دیگری که روند قیمتی دلار در نیمه دوم اسفندماه را تحت‌تاثیر قرار داده است، خوش‌بینی معامله‌گران به نتایج مذاکرات هسته‌ای است، موضوعی که جهت انتظارات بازار ارز را کاهشی کرده است.

عامل دیگری که زمینه کاهش نرخ ارز را فراهم کرده، افزایش محدود تقاضا برای ارز مسافرت است. به اعتقاد یکی از فعالان، تقاضا برای ارز مسافرتی در اوایل اسفندماه بالا رفت، اما در ادامه آخرین ماه سال تقاضای این گروه کاهش یافت تا از این سمت فشار زیادی به نرخ ارز وارد نشود.

اما یورو که روز دوشنبه پس از ۱۴ روز رنگ رشد را به خود دیده بود، در چهارمین روز هفته باز هم با کاهش روبه‌رو شد. روز سه‌شنبه قیمت یورو با ۵۵ تومان کاهش به نرخ ۳۷۰۰ تومان رسید. بهای این ارز از تاریخ ۵ اسفند در مسیر نزولی قرار گرفته و تا روز گذشته ۲/ ۶ درصد افت را به ثبت رسانده است.

افت دو عاملی سکه

روز سه‌شنبه قیمت سکه تمام بهار آزادی تحت کاهش دو نیروی اونس و دلار قرار گرفت، امری که بهای این کالای گرانبها را یک کانال پایین برد و سکه را وارد کانال ۹۵۰ هزار تومان کرد. روز سه‌شنبه هر سکه بهار آزادی به بهای ۹۵۷ هزار تومان معامله شد که کاهشی ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز دوشنبه داشت.

روز سه‌شنبه ریزش اونس در کنار افت دلار زمینه‌ساز حضور سکه در کانال پایین‌تر را فراهم کرد. سکه روز سه‌شنبه یک درصد افت کرد. البته در ساعات پایانی روز که قیمت دلار با افت بیشتر به نرخ ۳۳۹۵ تومان رسید، افزایش جزئی اونس اثر این کاهش را روی سکه خنثی کرد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی