نقد و بررسی قیمت طلا در این هفته

طلاهر اونس طلا برای تحویل در دسامبر در بازار نیویورک روز جمعه ۱۱٫۴۰ دلار یا یک درصد افزایش یافت و به ۱۱۳۴ دلار رسید با این همه قیمت طلا در یک هفته گذشته ۲٫۲ درصد کاهش یافت.

آشفتگی هفته جاری در بازارهای بورس جهان تاثیر چندانی برای جذب دوباره خریداران به بازار طلا نداشت. سرمایه گذاران به جذابیت طلا به عنوان پناهگاه مطمئن سرمایه بی‌اعتنا شده و در عوض به دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا معطوف شده اند. با اینهمه به گفته بعضی از تحلیلگران، سرمایه گذاران در وضعیت کنونی ناچار به فروش دارایی‌هایشان برای تهیه نقدینگی بوده اند.

انتشار آمار تولید ناخالص داخلی سه ماهه دوم آمریکا که قوی‌تر از برآورد اولیه بود نشان داد اقتصاد این کشور از آنچه بازارهای مالی تصور داشتند در شرایط بهتری بوده است. تحلیلگران بر این باورند که با وجود آشفتگی بازار جهانی که ناشی از سقوط بازارهای بورس چین بوده است، بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را تا پایان امسال افزایش خواهد داد.

نرخ‌های بهره بالاتر از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند اما ممکن است جذابیت طلا را که به دلار معامله می‌شود برای خرید با استفاده از ارزهای دیگر کمتر کند.

اما اظهارات اخیر مقامات بانک مرکزی آمریکا نشان می‌دهد که بانک مرکزی ممکن است تحکیم سیاست پولی را به دلیل آشفتگی اخیر بازارهای مالی از سپتامبر به ماه‌های آینده موکول کند. ویلیام دادلی، رییس بانک فدرال نیویورک پنج شنبه گذشته اظهار کرد تصویب افزایش نرخ‌های بهره در نشست سپتامبر بانک مرکزی با توجه به تهدیدی که با آشفتگی اخیر بازارهای مالی برای اقتصاد کشور ایجاد شده، چندان مناسب نیست. بعضی از تحلیلگران اکنون پیش بینی می کنند زمان احتمالی افزایش نرخهای بهره اکتبر باشد.

احتمال افزایش نرخ‌های بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا تا پایان سال جاری میلادی ۵۰ درصد برآورد شده است.

ایسنا، بر اساس گزارش رویترز، به گفته تحلیلگران، تغییر انتظارات درباره زمان افزایش نرخ‌های بهره از سپتامبر به دسامبر باعث شده طلا سطح پشتیبانی بالای ۱۱۰۰ دلار را حفظ کند در صورتیکه اگر بازار انتظار داشت زمان افزایش نرخ‌های بهره سپتامبر باشد، در این صورت طلا به سطح هزار دلار نزدیک‌تر می‌شد.

در نظرسنجی طلای هفتگی کیتکو از سرمایه گذاران خرد درباره جهت حرکت طلا در هفته جاری دو دستگی وجود داشت. از میان ۲۳۵ شرکت کننده، ۹۸ نفر یا ۴۲ درصد نسبت به صعود طلا در هفته جاری خوش بین بودند در مقابل ۱۰۲ نفر یا ۴۳ درصد بدبین بوده و ۳۵ نفر یا ۱۵ درصد نظری نداشتند اما کارشناسان وال استریت خوش بینی بیشتری نشان دادند. از میان ۳۵ کارشناس بازار، ۱۷ نفر در نظرسنجی هفته جاری شرکت کردند که از میان آنها ۱۲ نفر یا ۷۱ درصد افزایش، سه نفر یا ۱۸ درصد کاهش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالیکه دو نفر یا ۱۲ درصد نظری نداشتند. کارشناسان بازار شامل معامله گران طلا، بانک‌های سرمایه گذاری، معامله گران معاملات آتی و تحلیلگران چارت فنی هستند.

معامله گران طلا تمام نشانه‌های احتمالی از سیاست پولی آینده بانک مرکزی آمریکا را رصد می‌کنند و در عین حال اوضاع بازارهای بورس و ارزی را تحت نظر دارند تا ببینند آیا نوسانات هفته گذشته ادامه پیدا می‌کنند یا خیر.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی