جزئیاتی از روند کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران

جزئیاتی از روند کاهش تحریم‌های آمریکا علیه ایران

تحریم1روز گذشته و همزمان با تأیید آغاز تعلیق غنی‌سازی ۲۰ درصد در ایران، دولت آمریکا و همچنین اتحادیه اروپا ‌‌جداگانه و بنا بر ‌مفاد توافق‌نامه ژنو، اقدام به کاهش بخشی از تحریم‌ها علیه ایران کردند. وزارت خزانه‌داری آمریکا در پایگاه اینترنتی خود به مهم‌ترین موارد تحریم‌های کاهش یافته یا معلق شده ‌اشاره کرده است.

به گزارش «تابناک»، وزارت خزانه‌داری آمریکا، گزارشی از روند کاهش تحریم‌های ایران‌ منتشر کرده است. در این گزارش آمده ‌که آمریکا «به طور موقت» تحریم‌های مشخصی را که مربوط به خرید و فروش فلزات گرانبها، صادرات تولیدات پتروشیمی ایران، قطعات خودرو و همچنین برخی خدمات مربوط به این بخش‌هاست، به حال تعلیق درآورده است.

دولت آمریکا همچنین تعهد خود مبنی بر ایجاد یک کانال مالی برای تسهیل واردات اقلام بشردوستانه، پرداخت هزینه‌های درمانی ایرانیان در خارج از کشور، پرداخت هزینه‌های مربوط به سازمان ملل و همچنین ‌کمک‌های مالی به دانشجویان ایرانی در خارج از کشور را به اجرا در‌می‌آورد.

بخش دیگری از این کاهش تحریمی، مربوط به خرید قطعات و خدمات صنعت هواپیمایی ایران است. در ‌‌نهایت، آمریکا تلاش‌های خود برای کاهش بیشتر صادرات نفت ایران را متوقف می‌کند. همه این موارد، فعلاً تنها مربوط به دوره شش ماهه در نظر گرفته شده در توافق مقدماتی هسته‌ای ژنو می‌شود.

در گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا تصریح شده که کاهش تحریم‌ها، شامل افرادی که پیش از این در لیست سیاه این وزارتخانه قرار گرفته و تجارت با آن‌ها منع شده است، نمی‌شود؛ افزون بر این، اجرای تحریم‌هایی که شامل لیست فعلی نیست، با شدت تمام ادامه می‌یابد، به ویژه مواردی که به دور زدن تحریم‌ها از سوی اشخاص و شرکت‌ها مربوط باشد.

از جمله دیگر مواردی که در این گزارش به آن اشاره شده، این است که با وجود کاهش تحریم‌ها، اتباع آمریکا و همچنین شرکت‌های آمریکایی به طور کلی از انجام تبادلات مالی با ایران منع می‌شوند. این ممنوعیت حتی شامل مواردی است که در برنامه اقدام مشترک با ایران، انجام آن‌ها مجاز شمرده شده است.

در بحث از کاهش تحریم‌های پتروشیمی، وزارت خزانه‌داری آمریکا نام چهارده شرکت ایرانی را برشمرده که می‌توانند «منحصراً» در زمینه صادرات مواد پتروشیمی از ایران به خارج از کشور فعالیت کنند. این شرکت‌ها عبارتند از: شرکت پتروشیمی بندر امام، شرکت پتروشیمی بوعلی سینا، شرکت تولیدات پتروشیمی قاعد بصیر، شرکت بازرگانی پتروشیمی ایران، شرکت پتروشیمی جام، شرکت پتروشیمی مرجان، شرکت پتروشیمی مبین، شرکت ملی پتروشیمی، شرکت پتروشیمی نوری، شرکت پتروشیمی پارس، شرکت پتروشیمی صدف عسلویه، شرکت پتروشیمی شهید تندگویان، شرکت پتروشیمی شازند و شرکت پتروشیمی تبریز.

با این حال‌ بلافاصله در متن تصریح شده که هر گونه تبادلی با این شرکت‌ها در مواردی به جز صادرات، همچنان با تحریم آمریکا روبه‌رو خواهد شد.

در ‌‌نهایت، یکی دیگر از بخش‌های مهم گزارش وزارت خزانه‌داری آمریکا، به موضوع آزادسازی ۴.‌۲ میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده ایران در خارج از کشور اختصاص دارد که قرار است در چند مرحله و در طول دوره شش ماهه مذکور انجام گیرد. بازه زمانی در نظر گرفته شده از سوی آمریکا از قرار زیر است:

یکم فوریه ـ ۵۵۰ میلیون دلار
یکم مارس ـ ۴۵۰ میلیون دلار (منوط به گزارش آژانس در تأیید اینکه ایران نیمی از ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی خود را رقیق کرده است)
هفتم مارس ـ ۵۵۰ میلیون دلار
دهم آوریل ـ ۵۵۰ میلیون دلار
پانزدهم آوریل ـ ۴۵۰ میلیون دلار (منوط به گزارش آژانس در تأیید اینکه ایران همه ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را رقیق کرده است)
چهاردهم می ـ ۵۵۰ میلیون دلار
۱۷ ژوئن ـ ۵۵۰ میلیون دلار
بیستم ژوئن ـ ۵۵۰ میلیون دلار (منوط به گزارش آژانس در تأیید اینکه ایران همه تعهدات خود را به اجرا درآورده است).

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی