مشتریان از کدام خودروها راضی‌ترند؟

مشتریان از کدام خودروها راضی‌ترند؟

خودرو (12) میزان رضایت مشتریان از کیفیت خودروهای سواری کشور طی شش ماه نخست امسال در حالی اعلام شد که سطح رضایتمندی در مقایسه با شش ماهه دوم سال گذشته، کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ” مطالبه ” طبق اعلام شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، میزان رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای سواری در شش ماه نخست امسال، به امتیاز ۶۵۱ رسیده، حال آنکه در گزارش قبلی (نیمه دوم سال ۹۱)، رضایتمندی مشتریان عدد ۶۵۷ را نشان می‌داد. روند نزولی رضایت مشتریان از سطح کیفی خودروها البته از نیمه دوم سال ۹۱ آغاز شد، به نحوی که در این دوره نیز میزان رضایتمندی، پنج امتیاز نسبت به دوره قبل‌تر (نیمه اول سال ۹۱) کاهش یافته بود.

شرکت بازرسی، تهیه گزارش مربوط به رضایت مشتریان از کیفیت خودروها را از نیمه دوم سال ۸۷ آغاز کرده که تا شش ماه دوم سال ۹۰، این گزارش از روند صعودی رضایتمندی مشتریان حکایت داشته است. این در حالی است که از شش ماه نخست سال ۹۱ تا نیمه ابتدایی امسال، رضایت مشتریان از کیفیت خودروها با افت روبه‌روست.

اما در گزارش اعلامی از سوی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد، میزان رضایت مشتریان از کیفیت ۴۳ خودرو سواری در نیمه نخست سال ۹۲ مورد بررسی قرار گرفته و این خودروها در شش دسته قیمتی «کمتر از ۲۰ میلیون تومان»، «۲۰ تا ۴۰»، «۴۰ تا ۶۰»، «۶۰ تا ۸۰»، «۸۰ تا ۱۰۰» و «بیش از ۱۰۰ میلیون تومان» تقسیم شده‌اند. در جمع خودروهای زیر ۲۰ میلیون تومان، MVM مدل ۱۱۰ بیشترین رضایت مشتریان را به دست آورده و در جمع خودروهای ۲۰ تا ۴۰‌ میلیون نیز پارس‌تندر اول است. بین ۴۰‌ تا ۶۰ میلیونی‌ها هم کیا پیکانتو مقام اول را دارا است و در جمع ۶۰ تا ۸۰ میلیونی‌ها نیز مردم از مگان ۲۰۰۰ سی‌سی اتومات راضی هستند.

نیو سراتو نیز بیشترین میزان رضایت مشتریان ایرانی را در بین خودروهای ۸۰ تا ۱۰۰ میلیونی به خود اختصاص داده و هیوندایی آزرا هم که در بین بالای ۱۰۰ میلیونی‌ها اول است. آزرا البته در غیاب بنز و پورشه و بی‌ام‌و توانسته بیشترین میزان رضایتمندی مشتریان را بین خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان به دست آورد.

بازرسان شرکت بازرسی، در مجموع با ۲۷ هزار و ۴۳۷ نفر از مشتریان ایرانی مصاحبه و مکاتبه کرده و پرسش‌هایش را نیز حول محور کیفیت خودروها در پنج بخش «ایمنی»، «بدنه»، «تهویه مطبوع و وسایل برقی»، «نیروی محرکه و سوخت‌رسانی» و همچنین «سیستم تعلیق و انتقال قدرت» پرسیده است. در مجموع اگر امتیاز نهایی رضایت مشتریان را عدد ۱۰۰۰ در نظر بگیریم، شاخص رضایت در مورد خودروهای داخلی با شش واحد افت، از ۶۵۷ به ۶۵۱ رسیده است.

در گزارش شرکت بازرسی، خودروهای جدیدی مانند پیکانتو به چشم می‌آیند و در عوض امثال پورشه و بنز و آلفارومئو غایب هستند.

یک چینی در صدر
اما به سراغ جزئیات گزارش میزان رضایت مشتریان از کیفیت خودروها در شش ماه نخست سال ۹۲ برویم و ابتدا از گروه زیر ۲۰ میلیونی‌ها شروع کنیم؛ گروهی که MVM مدل ۱۱۰ توانسته بیشترین میزان رضایت مشتریان را به دست بیاورد و بالاتراز پراید و حتی تیبا بایستد. این محصول چینی که در بخش خصوصی (مدیران خودرو) مونتاژ می‌شود، به امتیاز ۶۵۸ از ۱۰۰۰ رسیده است. پس از ام‌وی‌ام، با تیبا در رده دوم جدول روبه‌رو می‌شویم که محصول سایپا است و ۶۳۵ امتیاز دارد.

باقی خودروهای گروه زیر ۲۰ میلیونی را پرایدها به خود اختصاص داده‌اند و در بین آنها مردم از پراید ۱۳۱ بیشتر راضی هستند و پس از آن نیز پراید ۱۳۲، پراید ۱۱۱ و پراید ۱۴۱ بیشترین رضایتمندی را دارند.

اما در جمع خودروهای ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومانی بازار (خودروهایی که بیشترین سهم بازار را در اختیار دارند) پارس‌تندر است که توانسته نظر مردم را بیش از هم گروه‌هایش به خود جلب کند. این محصول پارس خودرو، تغییر شکل یافته تندر-۹۰ به شمار می‌رود که تنها ظاهر آن عوض شده و به لحاظ فنی تفاوتی با سایر تندرها ندارد.

پارس‌تندر توانسته ۷۳۷ امتیاز کسب کند و این در شرایطی است که در مقایسه با تندر-۹۰ پارس خودرو، شش امتیاز بیشتر کسب کرده است.

تندر-۹۰‌های پارس خودرو و ایران خودرو به ترتیب در رده‌های دوم و سوم جدول رضایتمندی مشتریان قرار گرفته‌اند و هر دو آنها امتیاز ۷۳۱ را به خود می‌بینند. پشت سر آنها نیز با پژو ۲۰۶ صندوقدار روبه‌رو می‌شویم، خودرویی که امتیاز ۷۱۸ را داراست و با خودرو بعدی خود؛ یعنی جک، چهار‌امتیاز اختلاف دارد.

همچنین توجوی نیز با ۶۹۰ امتیاز جایگاه پنجم را در جدول خودروهای ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومان به خود اختصاص داده و پس از آن، این پژو ۲۰۶‌هاچ بک است که با ۶۸۸ امتیاز، ششمین عضو جدول به شمار می‌رود.

سورن نیز با ۶۸۵ امتیاز، هفتم است و پس از آن سه خودرو چینی (دو «ام‌وی‌ام» و یک «لیفان») رده‌های هشتم تا دهم را به خود اختصاص داده‌اند. در این بین، ام‌وی‌ام مدل ۵۳۰ امتیازی برابر با ۶۸۴ را داراست و مدل ۳۱۵ هم ۶۷۵ امتیاز را به خود اختصاص داده است. همچنین لیفان ۶۲۰ نیز با ۶۷۳ امتیاز در رده دهم جدول ایستاده است.

اما در رده‌های یازدهم تا پانزدهم جدول رضایتمندی مشتریان از خودروهای ۲۰ تا ۴۰ میلیونی، محصولات پرتیراژ و اصلی ایران خودرو به چشم می‌آیند. در واقع مردم از کیفیت خودروهای چینی بیش از محصولات داخلی مانند سمند و پارس و حتی رانا راضی هستند.

در این بین، رانا با ۶۷۱ امتیاز در رده یازدهم ایستاده و سمند معمولی و سمند EF7 نیز که هر دو ۶۶۳ امتیاز کسب کرده‌اند، در رده‌های بعدی جای دارند. پژو ۴۰۵ و پژو پارس نیز که به ترتیب ۶۴۸ و ۶۴۶ امتیاز به دست آورده‌اند، دو رده انتهایی جدول را دارا هستند. اینکه خودروهایی مانند سمند و ۴۰۵ دارای رضایتمندی کمتری نسبت به چینی‌ها هستند، نشان‌دهنده جایگاه نه چندان مناسب آنها نزد مشتریان است.

اما سراغ خودروهای گروه ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومانی برویم، گروهی که تنها دو عضو دارد؛ یکی کیا پیکانتو که ۷۶۴ امتیاز دارد و دومی گریت‌وال چینی که ۶۹۹ امتیاز را به خود اختصاص داده است. در بین خودروهای ۶۰ تا ۸۰ میلیون تومانی نیز مگان ۲۰۰۰ سی‌سی پر رضایت‌ترین خودرو سواری کشور به شمار می‌رود که ۷۶۵ امتیاز دارد. دو عضو دیگر این گروه، ام‌وی‌ام مدل X33 و لیفان X60 هستند که به ترتیب ۷۰۶ و ۶۷۴ امتیاز را به خود می‌بینند.

از این گروه که بگذریم، به دسته خودروهای ۸۰ تا۱۰۰ میلیون تومانی می‌رسیم که پرچمدار آنها، نیو سراتوی کره‌ای است. این خودرو ۷۸۶ امتیاز به دست آورده؛ یعنی چهار امتیاز بیش از مزدا۳ رده دومی. ام‌جی (ام جی ۶) نیز توانسته با ۷۷۶ امتیاز در رده سوم گروه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیونی‌ها قرار بگیرد و این در شرایطی است که رده بعدی را دیگر مدل ام جی (مدل ۵۵۰) با ۷۷۴ امتیاز در اختیار دارد.

هیوندایی مدل i20 نیز آخرین عضو این گروه به شمار می‌رود که ۷۵۹ امتیاز را از شاخص ۱۰۰۰ در رضایتمندی مشتریان به دست آورده است.

اما در جدول میزان رضایتمندی مشتریان از خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان، دیگر خبری از پورشه و بنز نیست و از همین رو هیوندای‌ها توانسته‌اند رده‌های ابتدایی را به خود اختصاص بدهند. در این بین، آزرا توانسته بیش از دیگر خودروهای لوکس، دل مشتریانش را ببرد و با ۸۴۵ امتیاز در صدر بنشیند. آزرا همچنین در بین کل خودروهایی که با مشتریان آنها مصاحبه و مکاتبه شده، بیشترین میزان رضایتمندی را به خود اختصاص داده است.

پس از این محصول، با جنسیس در رده دوم روبه‌رو می‌شویم که ۸۲۸ امتیاز دارد و پشت سر آن نیز سوناتای ۸۰۸ امتیازی به چشم می‌آید. از سوناتا که بگذریم، رده چهارم جدول را کیاموهاوی به خود اختصاص داده، خودرویی که ۸۰۴ امتیاز دارد و پشت سر آن، نیسان تیانای ۸۰۲ امتیازی در رده پنجم جای گرفته است.

همچنین رده ششم نیز به هیوندایی وراکروزی تعلق گرفته که ۸۰۰ امتیاز دارد. اما در رده‌های هفتم تا دهم نیز نام چهار خودرو کره‌ای دیگر به چشم می‌آید که در بین آنها، کیاسورنتو توانسته بیشترین میزان رضایتمندی مشتریان را با ۷۹۹ امتیاز به دست بیاورد. هیوندایی مدل IX55 نیز که دو امتیاز کمتر کسب کرده، در رده بعدی (هشتم) جای دارد و رده نهم نیز به اپتیمای ۷۹۲ امتیازی رسیده است. از سوی دیگر، کیااسپورتیج نیز توانسته با ۷۸۳ امتیاز رده دهم را به خود اختصاص بدهد.

اما دو خودرویی که رده‌های انتهایی جدول را به خود اختصاص داده‌اند، ژاپنی هستند؛ اولی میتسوبیشی مدل ASX نام دارد که عضو یازدهم جدول به شمار می‌رود و دومی نیز سوزوکی گرندویتاراست که در بین خودروهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان، کمترین رضایتمندی از سوی مشتریان را به خود اختصاص داده است.

نمودار

 

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی