آیا ارزانی خودرو در راه است؟

خودرورچند این انتظار وجود داشت که با آغاز سیاست‌های حمایتی دولت از خودروسازان برای ثابت نگاه داشتن قیمت‌ها و همچنین افزایش …

هشت صبح: هرچند این انتظار وجود داشت که با آغاز سیاست‌های حمایتی دولت از خودروسازان برای ثابت نگاه داشتن قیمت‌ها و همچنین افزایش تولید خودرو بازار روی آرامش به خود ببیند، اما به‌نظر می‌رسد بازار خودرو در جهت عکس این اتفاق‌ها حرکت می‌کند.

همین چند روز پیش بود که دولت اعلام کرد زنجیره خودروسازی کشور از این پس می‌تواند برای خرید قطعات و مواد اولیه مورد نیاز برای تولید خودرو، از ارز دولتی استفاده کند. اعلام آمادگی دولت برای در اختیار گذاشتن ارز مورد نیاز خودروسازان این پیش‌بینی کارشناسان را به همراه داشت که اقدام دولت ثبات قیمت خودرو را در پی خواهد داشت. رشد تولید خودرو از ماه‌های پایانی سال گذشته نیز به این پیش‌بینی کارشناسان قوت بخشید.

بر این اساس روز گذشته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر عنوان کرده که هم‌اکنون تولید خودرو با تیراژ خوبی در حال افزایش است و تولید یک گروه خودروسازی به تنهایی به ۱۸۰۰ دستگاه در روز رسیده است.
در این زمینه برخی از فعالان بازار عقیده دارند مراجعه مشتریان به بازار برای خرید خودرو، با این نگرانی که خودروسازان همچنان قصد افزایش قیمت دارند، در حالی ادامه دارد که عرضه خودرو به بازار کافی نیست و هماهنگ نبودن عرضه و تقاضا باعث دامن زدن به رشد قیمت‌ها شده است.

حال با وجود رشد تولیدات خودروسازان و درحالی‌که طبق اعلام دولت و بانک مرکزی ارز مورد نیاز خودروسازان تا اوایل هفته آینده به دست آنها خواهد رسید، به‌نظر می‌رسد نگرانی مشتریان بابت افزایش قیمت خودرو توجیهی نداشته باشد.

هرچند خودروسازان طبق روال همیشگی درخواست افزایش قیمت خود را به شورای رقابت تقدیم کرده‌اند، اما به‌عقیده کارشناسان؛ رشد تولید به واسطه تزریق ارزی که برای خودروسازان گران تمام نمی‌شود، اتفاقی است که می‌تواند قیمت خودرو را به ثبات برساند.

حالا هم با توجه به با آغاز شماره‌گذاری خودروهای داخلی با استاندارد «یورو ۲» و افزایش عرضه، تب چند هفته‌ای بازار خودرو فروکش کرد و قیمت‌ها تا حدودی کاهش یافت اگرچه کاهش قیمتی خودروها به چند هفته قبل و اوایل فروردین نمی رسد و هنوز هم رنگ و بوی گرانی دارد.

گزارش‌های میدانی هشت صبح  از بازار خودرو، حکایت از آن دارد که قیمت خودرو تا حدودی کمتر شده و میزان عرضه خودرو هم افزایش داشته است.

اما نکته قابل توجه این است که اگرچه کمبود عرضه قیمت‌ها را دو تا پنج‌میلیون‌تومان افزایش داد، اما افزایش عرضه نتوانست قیمت‌ها را تا این حد پایین بیاورد و کاهش قیمتی بسیار کم بود، مثلا قیمت پراید۱۱۱ تنها با ۲۰۰هزارتومان کاهش، از ۲۲میلیون‌و۲۰۰هزارتومان به ۲۲میلیون رسیده است یا قیمت پراید۱۳۱ با ۸۰۰هزارتومان کاهش، ۲۱میلیون‌تومان شده است.

قیمت ۲۰۶ همچنان تغییری نکرده و حدود ۴۰میلیون‌تومان معامله می‌شود و پژو۴۰۵ هم با اندک اختلافی حوالی ۳۰ تا ۳۳میلیون‌تومان در مدل‌ها و رنگ‌های مختلف معامله می‌شود و نسبت به قیمت دو هفته قبل کاهشی نداشته است.

حال باید منتظر ماند و دید با توجه به گرانی های اخیر در بازار خودرو که خودرو سازان هم در ان دخیل هستند عرضه خودروی «یورو ۲»می تواند کمی بازار را کنترل کند یا خیر؟

مطالب پیشنهادی :

Trackbacks

  1. ارزانی خودرو در راه است +جدول قیمت – اخبار

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2021 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی