خودرو به چه دلیلی ۲۰ درصد گران می شود؟!

خودروالبته قیمت‌ها کاهش یافت اما نه به اندازه‌ای که بالا رفته بود. کاهش قیمت‌ها در حد ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بود و بیشترین افزایش قیمت‌ها مربوط به خودروهایی بود که افزایش قیمتی بیشتری را تجربه کرده بودند.
شفاف: پس از گذراندن دوره صعود قیمتی خودرو از ابتدای سال به دلایل گوناگون همچون پلاک نکردن خودروها توسط اداره راهنمایی و رانندگی، بسته سایت ثبت‌نام خودرو و تقاضای زیاد برای خودروی سال ۹۳، این روزها  به نظر می رسید پس از حل این مشکلات و پلاک کردن خودروها و ثبت‌نام خودروسازها تا حدودی آرامش و ثبات به بازار خودرو برگشته است و قیمت ها از صعود دست برداشته اند حتی همین دو روز پیش بود که اعلام شد خودرو ها ۱ میلیون کاهش قیمت را تجربه کرده اند.

در واقع در حدود ۱۰ روز اخیر آغاز شماره‌گذاری سواری‌های داخلی با استاندارد ‌آلایندگی یورو ۲ در کنار تشدید رکود بازار، نزولی شدن قیمت‌ها در این حوزه را به دنبال داشته است.
البته قیمت‌ها کاهش یافت اما نه به اندازه‌ای که بالا رفته بود. کاهش قیمت‌ها در حد ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بود و بیشترین افزایش قیمت‌ها مربوط به خودروهایی بود که افزایش قیمتی بیشتری را تجربه کرده بودند.

حالا اما در حالی که بازار خودرو می رفت تا کمی آرام شود و خریداران را از سرگردانی مداوم نجات دهد دوباره خبر رسیده است که خودرو ۲۰ درصد گران خواهد شد.

ماجرا هم از این قرار است که بر اساس اخبار رسیده ،شورای رقابت به همراه خودروسازان و مسوولان سازمان استاندارد در جلسه‌ای به این توافق رسیدند که قیمت همه خودروهای داخلی را تا ۲۰درصد افزایش دهند.

این خبر را فارس به نقل از یک منبع آگاه حاضر در جلسه اعلام کرده است.منبع آگاهی که گفته :افزایش قیمت تقریبا روی همه خودروها اتفاق افتاده که البته این رشد قیمت در مورد برخی خودروها جزیی است.» با این توافق باید در انتظار افزایش مجدد قیمت خودرو بود. این در حالی است که از ابتدای اردیبهشت قیمت خودروهای داخلی افزایش دو تا پنج‌میلیون‌تومانی را تجربه کرده بودند. اگرچه قیمت‌ها در کارخانه همچنان ثابت بود اما عدم عرضه محصولات، بازار آزاد را دچار شوک قیمتی کرد.

این مقام آگاه در تشریح آخرین جلسه شورای رقابت گفته است:در این جلسه بین خودروسازان و مسوولان سازمان استاندارد، سازمان بازرسی کیفیت و شورای رقابت برای افزایش قیمت خودرو توافق شد و بر این اساس قیمت جدید خودروها با افزایش زیر ۲۰درصد به‌زودی اعلام ‌شود.
گفتنی است، مبنای تعیین قیمت خودرو، نرخ تورم‌بخشی است که از سوی بانک‌مرکزی اعلام می‌شود. بر این اساس دو عامل نرخ تورم و کیفیت خودرو در افزایش قیمت‌ها نقش اصلی را دارد.

نکته جالب این است که این مقام آگاه اذعان کرده: متغیرهای موجود در فرمول قیمت‌گذاری خودرو تغییری نکرده و تنها نحوه محاسبه این متغیرها تغییر کرده است که کیفیت، تورم و بهره‌وری از جمله شاخص‌های مدنظر در این بخش است.

این در حالی است که بر اساس امار؛ نرخ تورم روز به روز پایین می آید و تغییری هم در کیفیت خودرو ها رخ نداده و به زعم مشتریان بهتر نشده که بدتر هم شده و معلوم نیست شورای رقابت بر چه اساسی قیمت خودرو را بالااعلام کرده است؟

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2020 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی