رنگ و بوی پاییزی بازار خودرو/ جدول قیمت

قیمت خودروخرید و فروش خودرو در بازار اگرچه چند روزی است با آغاز مجدد شماره گذاری خودروها از سوی پلیس رونق گرفته است، اما با مانورهای خودروسازان مبنی بر ارایه محصولات جدید به بازار، به نظر می‌رسد برخی از مصرف‌کنندگانی که متقاضی خرید خودروها در محدوده قیمتی ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومانی هستند، دست نگاه داشته‌اند تا شاید بتوانند با اندکی تغییر در منابع مالی خود، خودروهای جدید را سوار شوند.

به گزارش مهر، بازار خودرو همچنان رنگ و بوی پاییزی دارد و علیرغم رشد تولیدی که طی هفته‌های گذشته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز خودروسازان اعلام می‌شود، اما بازار رکود را تجربه می‌کند، این در حالی است که برخی‌، اعلام‌های مکرر برخی نمایندگان مجلس مبنی بر کاهش قیمت خودرو را دلیل این رکود می دانند و معتقدند که مردم دست نگه داشته‌اند که ببینند چه اتفاقی در مورد قیمت‌ها رخ خواهد داد.

البته بخشی از این رکود بازار هم به موضوع عدم شماره گذاری خودروهای تولید داخلی به دلیل اجباری شدن نصب کپسول آتش‌نشانی هم برمی گردد؛ موضوعی که البته با نامه نگاری رسمی سازمان ملی استاندارد مبنی بر تعویق نصب این کپسول‌ها تا ابتدای سال ۹۴ با پلیس راهنمایی و رانندگی، تقریبا حل و فصل شده است.

در این میان، برخی فعالان بازار می‌گویند خودروهایی که شماره گذاری شده و از مرکز شماره گذاری بیرون می آیند، حداقل یک میلیون تومان گران‌تر از سایر خودروها هستند و البته چند روزی هم هست که مشکل شماره‌گذاری حل شده و تعداد بیشتر خودروهای وارده به بازار، اندکی تفاوت قیمت را شکسته است.

اما فارغ از این موضوع که اندکی خرید و فروش در بازار را کند و راکد کرده بود، به نظر می رسد که مردم هم دست نگاه داشته‌اند که بعد از روان شدن شماره گذاری، خودرو را به قیمتی خریداری کنند که دستخوش این تغییر قیمت نباشد.

از سوی دیگر، آنگونه که فعالان بازار می گویند: اعلام ورود خودروی پژو ۲۰۶ تیپ ۲ به بازار ظرف هفته های آینده هم اندکی از علاقه مندی مردم به سایر خودروهای هم رده قیمت آن کاسته است و مردم ترجیح می دهند دست نگه دارند و این خودرو را از بازار خریداری کرده و مصرف کننده آن باشند.

به گفته فعالان بازار خودرو، قیمت انواع خودروهایی همچون تندر۹۰ و پژو پارس نیز با افزایش قیمت مواجه شده است. به نحوی که آنگونه که فروشندگان خودرو در نمایشگاه‌های سطح شهر می گویند، قیمت پژو پارس در حدود یک و نیم میلیون تومان و قیمت تندر ۹۰ اتومات نیز سه میلیون و حتی در برخی موارد تا ۴.۵ میلیون تومان نیز افزایش داشته است اما در انواع دیگر خودروها از جمله پراید، پژو ۴۰۵ یا انواع خودروی پژو ۲۰۶ تغییرات قیمتی چشمگیر نیست و بازار هم به قیمت این خودروها چندان واکنش نشان نداده است.

در این میان، همچنان تفاوت قیمت چشمگیری میان قیمت خودرو در بازار و نمایندگی‌ها وجود دارد و آنگونه که قیمت نمایشگاهداران و آگهی‌های روزنامه‌ها نشان می‌دهد، فاصله قیمتی میان نمایندگی و بازار آزاد، در برخی از مدل‌های پرتیراژ فاصله ای بین ۵۰۰ هزار تومان تا بعضا ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و در برخی از خودروهای خاص همچون مگان، مزدا ۳ و تندر فاصله قیمتی ۳ تا ۲۶ میلیون تومانی به چشم می خورد.

هم اکنون تفاوت قیمتی که میان قیمت کارخانه ای خودروهای تولید داخلی با بازار آزاد وجود دارد، در انواع خودروها متفاوت است اما در مجموع، حاشیه بازار همچنان تعیین کننده تقاضای خریدها است و به نوعی مدیریت بازار را به عهده گرفته است.

 

جدول قیمت خودروها در بازار

نام خودرو

قیمت کارخانه

قیمت بازار آزاد

تفاوت قیمت

تیبا

۲۳ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان

۲۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان

۴۹۰ هزار تومان

پراید SE111

19 میلیون و ۹۴۰ هزار تومان

۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

۶۶۰ هزار تومان

پراید ۱۳۱

۱۹ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان

۱۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان

۱۳۰ هزار تومان

پژو ۴۰۵

۲۹ میلیون و ۳۴ هزار تومان

۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان

یک میلیون و ۴۶۶ هزار تومان

سمند EF7

28 میلیون و ۸۵۵ هزار تومان

۲۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان

یک میلیون و ۴۵ هزار تومان

پژو پارس

۳۴ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان

۳۷ میلیون تومان

۲ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان

پژو ۲۰۶ تیپ ۵

۳۴ میلیون و ۱۱۴ هزار تومان

۳۷ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان

۳ میلیون و ۷۳۶ هزار تومان

پژو ۲۰۶ V8

34 میلیون و ۶۴۹ هزار تومان

۳۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان

۳ میلیون و ۲۵۱ هزار تومان

تندر ۹۰ اتومات

۴۵ میلیون تومان

۵۰ میلیون تومان

۵ میلیون تومان

پارس تندر

۳۸ میلیون تومان

۴۳ میلیون تومان

۵ میلیون تومان

تندر E2

36 میلیون و ۱۴۷هزار تومان

۴۲ میلیون تومان

۵ میلیون و ۸۵۳ هزار تومان

مگان ۲۰۰۰

۷۶ میلیون و ۷۹۹ هزار تومان

۱۰۳ میلیون تومان

۲۶ میلیون و ۲۲۱ هزار تومان

مزدا ۳

۱۰۵ میلیون تومان

۱۳۰ میلیون تومان

۲۵ میلیون تومان

لیفان ۶۲۰

۴۲ میلیون تومان

۴۵ میلیون تومان

۳ میلیون تومان

لیفان X60

60 میلیون تومان

۶۲ میلیون تومان

۲ میلیون تومان

ام وی ام ۳۱۵

۳۸ میلیون و ۳۰۳ هزار تومان

۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان

۹۷ هزار تومان

ام وی ام ۱۱۰

۲۱ میلیون و ۸۶۶ هزار تومان

۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان

۳۳۶ هزار تومان

ام وی ام ۵۳۰

۴۳ میلیون و ۲۸۲ هزار تومان

۴۳ میلیون تومان

منفی ۲۸۲ هزار تومان

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2022 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی