تا پایان سال خودرو بخریم یا نه؟

خودرومرور آمارهای منتشر شده در چند سال گذشته نشان می دهد که با نزدیک شدن به آخرین روزهای سال قیمت خودرو با افزایش رو به رو خواهد شد. این در حالی است که برخی از فعالان بخش خودرو بر این باورند که احتمال افزایش قیمت خودرو در روزهای واپسین سال ۹۳ قوت بیشتری می گیرد. زیرا تقاضا با رشد چشم گیری همراه خواهد بو

از سوی دیگر خودرو در سال های اخیر و با بالا رفتن سطح درآمد خانواده ها همواره از کالای لوکس و سرمایه ای خارج و جزء لوازم مصرفی خانواده های ایرانی محسوب شده و بر همین اساس اهمیت آن نیز در جامعه ایرانی و در میان خانواده ها بسیار زیاد بوده به طوری که افزایش و کاهش قیمت آن همواره مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین در چند ماه اخیر و با اعلام رسمی فرمول و قیمت خودرو ها از طریق شورای رقابت همواره این سئوال از جانب مردم، رسانه ها و نمایندگان مجلس مطرح بوده که میزان افزایش قیمت خودرو بسیار بیشتر از تورم کشوری بوده است و خودروسازان از این راه سود سرشاری را به دست آورده اند. این در حالی است که بانک مرکزی شاخص بهای تمامی کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران را تا پایان آذر ماه اعلام کرده و در آمار ارائه شده این درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل با ۱۶.۷ درصد افزایش همراه بوده است و این بدان معناست که متوسط بهای مصرفی همه کالاها نسبت به مدت مشابه گذشته افزایش داشته است.
گمانه زنی ها تا جای ادامه داشت که شورای رقابت نیز به عنوان یک نهاد مستقل و فرا قوه ای افزایش قیمت خودرو در سال جاری را به طور متوسط در حدود ۵/۶ درصد اعلام کرده و این بدان معناست که به طور متوسط و با توجه به نوع خودرو از ۳ تا ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته ایم که نسبت به متوسط تمامی کالاها بسیار پائین تر است.
با این حال تقاضا برای خرید خودرو در ماه های پایانی سال با افزایش رو به رو خواهد شد و همین رشد بالای تقاضا احتمال افزایش قیمت خودرو را بیش از پیش خواهد کرد. از سوی دیگر قیمت خودروهای کم تیراژ به دلیل افزایش تقاضا هم اکنون روند صعودی داشته و این احتمال وجود دارد که تا پایان امسال قیمت این نوع خودروها بیش از ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته باشد.

مطالب پیشنهادی :

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2023 میهن نرخ. محفوظ است.
قدرت گرفته از وردپرس فارسی